سایت جامع پرتوپزشكی و فیزیک پزشکی: Forums

www.medrad.ir - نمايش موضوعات - برخی دستگاههای درمان پرتوپزشکی
 سوالات رايج مربوط به تالارهاي گفتمان   جستجو    ليست كاربران   گروههاي كاربري    مشخصات   ورود به سيستم و كنترل پيغامهاي شخصي   ورود به سيستم
برخی دستگاههای درمان پرتوپزشکی

 
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع ارسال تشکر    www.medrad.ir صفحه اول انجمن -> مهندسی پرتو پزشکی
 
نويسنده پيغام

navid
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت

وضعيت: آفلاين
13 فروردين ماه ، 1387
تعداد ارسالها: 280
امتياز: 29195
تشکر کرده: 54
تشکر شده 46 بار در 41 پست

محل سكونت: تهران

ارسالارسال شده در: پنجشنبه، 26 ارديبهشت ماه ، 1387 20:02:11    موضوع مطلب: برخی دستگاههای درمان پرتوپزشکی پاسخ همراه با اعلان

گاما نایف (چاقوی گاما) Gamma Knife


مقدمه

چاقوی گاما یا همان گاما نایف در حقیقت یک چاقو نیست بلکه نام تجاری و ثبت شدۀ وسیله ایست برای اعمال اشعه گاما با شدت بالا که به صورت هدف گیری نقاط مشخصی از ضایعات به کار می رود. این اشعه گاما از ماده رادیو اکتیو کبالت ۶۰ منتشر می شود. در سوئد برای بیشتر از 20 سال است که مورد استفاده و توسعه قرار گرفته و همکنون در کشورهایی چون آمریکا موجود است. برای بیمارانی که دارای تومور مغزی خوش خیم و یا دارای رگهای غیر عادیِ غیر قابل جراحی (بدلیل عمیق و در دسترس نبودن و یا نزدیک بودن به نقاط حیاتی مغز) هستند، استفاده می شود.

این روش بصورت سر پایی است و نیازی به جراحی و بیهوشی ندارد و در حدود 2 تا 3 ساعت به طول می انجامد.

کبالت 60 چیست؟

کبالت 59 در طبیعت وجود دارد و فلزی پایدار است (رادیو اکتیو نیست). وقتی کبالت 59 در یک میدان نوترونی قرار بگیرد ، با دریافت یک نوترون به کبالت 60 تبدیل خواهد شد که ایزوتوپ همدیگرند. کبالت 60 که رادیو اکتیو است دارای نیمه عمر 5.27 سال است ، که با انتشار یک بتای منفی و پس از آن تولید اشعه گاما ، به عنصر پایدار نیکل 60 تبدیل می شود. در این واپاشی، کبالت 60 یک الکترون(بتای منفی) با انرژی 315kev و دو اشعه گاما با انرژی های 1.17Mev و 1.33Mev منتشر می کند.

یک گرم کبالت60 حدود 50کوری اکتیویته دارد. که این مقدار می تواند قدرت یونیزه کنندگیی حدود 0.5 sievert/min را برای بدن داشته باشد. دوزی معادل 4 تا 5 سیورت برای کل بدن، می تواند در طول 30 روز نصف انسانها را از بین ببرد. که می توان بوسیله یک گرم ، تنها در طول چند دقیقه به اثر ذکر شده رسید.

برخی کاربردهای اشعه گاما:

_ برای ردیابی واکنش های شیمیایی

_ منبعی رادیو اکتیو برای کارهای پرتوپزشکی

_ برای عکسبرداری های صنعتی

_ برای محاسبه قطر و کلفتی برخی اشیا

_ برای میکروب کشی مواد غذایی

_ بعنوان منبع رادیو اکتیو برای کارهای آزمایشگاهی

همچنین در ساخت بمب کبالت نیز به کار می رود.

چاقوی گاما چاقویی بدون قابلیت برش

برای افرادی که دارای تومور مغزی هستند ممکن است زندگی کسل کننده و رنج آور باشد. اما نعمت انقلاب در تکنولوژی ، معالجه برای بسیاری بیماران را امیدوار کننده تر و راحت تر و بدون درد تر ساخته است.

تکنولوژیی که به نام «چاقوی گاما» مشهور است _بر خلاف نام آن_ یک چاقو نیست بلکه وسیله ای شبیه کلاه خود است که بوسیله آن مغز بیمار ، پرتوهایی به شدت کانونی شده را از منبع رادیو اکتیو دریافت می کنند که تومور را مورد هدف قرار می دهد ولی به بافت های دیگر صدمه نمی زند. چاقوی گاما مزیت های زیادی به همراه دارد اما کاستی های آن باید برای پیشرفت بیشتر مورد توجه قرار گیرد. تعدادی از مزیت های چاقوی گاما عبارتند از :

_ عدم نیاز به تراشیدن موی سر یا جراحی و بخیه

_ بدون زخم و درد بودن

_ عدم نیاز به بیهوشی بطوریکه بعد از این درمان مریض می تواند به کارهای روزانه اش بپردازد

_ نداشتن دوره نقاهت و یا غیبت از کار و خانواده

همچنین موثر تر از عمل های جراحی مرسوم می باشد و برای بیماران سالخورده بسیار مناسب است.خطر کمتر ، هزینه کمتر


در میان مزایای زیاد آن به صرفه جویی در هزینه ها ، بدلیل حضور و بستری کمتر بیمار در بیمارستان باید اشاره کرد. همچنین مریض از خطرات عفونت و خونریزی و واکنش های منفی بدن به بیهوشی، مصون است.

پس از آنکه تکنولوژی چاقوی گاما در دانشگاه بدست آمد ، بر روی 200 مریض برای درمان آنها آزمایش شد. روش چاقوی گاما حدود 3 ساعت طول می کشد که نیاز به یک گروه متخصص ، متشکل از ،حداقل ، متخصص مغز و اعصاب و فیزیکدان پرتو پزشک ، دارد.

در حالی که مریض بی تحرک دراز کشیده ، گروه متخصص ابتدا به عکس برداری (magnetic resonance imaging) MRI یا CT(Computed Tomography) از مغز او اقدام می کنند. بعد یک کلاه بزرگ که دارای 201 منفذ خروجی به طرف سر بیمار است ، بر سر بیمار قرار می گیرد. از این منفذها باریکه های بسیار دقیق اشعۀ گامای کبالت 60 (Co-60) به تومور می تابانند. پرتو های منتشره در یک کانون منسجم می شوند. نقطۀ کانونی باید در حدود اندازه تومور باشد. فیزیکدان پرتو پزشک و متخصص مغز و اعصاب کار را با تابش دهی ملایم آغاز می کنند تا در نهایت مکان دقیق تومور هدف گیری شود. این عمل که به دفعات انجام می گیرد «شوت» نام دارد. در ضمن مریض دریافت اشعه را احساس نمی کند.

دز تابشی بسته به عمق و اندازه و پیشرفت تومور ، متفاوت است تا برای بافت های اطراف تومور حداقل خطر را داشته باشد.

روش چاقوی گاما یک روش چند رشته ایست و همانگونه که گفته شد فیزیکدان پرتو پزشک و متخصص مغز و اعصاب با همکاری یکدیگر این کار را انجام می دهند.

نکته مهمی که باید در اینجا مورد توجه قرار گیرد اینست که پرتو افشانی ها نباید حرکت ، فکر ، حافظه و اعمال عادی مغز را دچار مشکل و خطر کند. به دلیل دقت بالای چاقوی گاما ، از آن می توان بر روی کودکان نیز استفاده کرد.نقش کامپیوتر و تصویر برداری پیشرفته

در اصل تکنولوژی چاقوی گاما 50 سال پیش در سوئد اختراع شد اما به طور گسترده استفاده نشد، تا امروزه که با پیشرفت های سریع صورت گرفته در تصویر برداری و علم کامپیوتر ، به مرحلۀ استفاده وسیع رسیده است.

هر نوع بدخیم از تومورهای مغزی بوسیله چاقوی گاما قابل درمان نیست. به عنوان مثال ضایعات بزرگتر از 4cm را نمی توان درمان کرد.

همچنین چاقوی گاما به صورت موفقیت آمیز در از بین بردن درد های آزار دهنده ای که مربوط به تیک های عصبی دردناک است بکار می رود. و در درمان ناهنجاری های وریدی(arteriovenous malformations) موسوم به AVMs و اختلالات عصبی مغز مفید است. چاقوی گاما بطور وسیع برای تومورهای مغزی خوش خیم مثل التهاب اعصاب شنوایی(acoustic neuromas) که در آن اعصاب شنوایی و اعصاب صورت بیمار بوسیله تومور تحت تاثیر هم قرار گرفته اند استفاده می شود. که می تواند بهبودیی حدود 80% را به دنبال داشته باشد و حتی عوارض باقی مانده در چهرۀ ناشی از سکتۀ مغزی را به حدود صفر می رساند.
ایمنی آ ن چقدر است؟

به خاطر اهمیت هدف گیری دقیق توسط "شوت" ها ، هرگونه عملی که این دقت را تنزل دهد نا مطلوب خواهد بود. جایگذاری دقیق کلاه چاقوی گاما، دقت عکس MRI، محدودۀ بافت مورد هدفگیری ، تعداد شوت ها و شدت آنها و ... همگی دارای اهمیت زیادی می باشند. در حقیقت برای تمام رادیوتراپی ها مکان یابی دقیق هدف ، مهم است. تنها بوسیله پزشکان مجرب، تجهیزات پیشرفته و دانش به روز است که می توان از دقت آزمایش ها و درمان اطمینان داشت. چون در صورتی که پزشک و همکاران او بی تجربه باشند و یا سلامتی بیمار را در مرتبه اول قرار ندهند و یا اینکه تجهیزات درمان مناسب نباشند، می تواند نتیجه عکس را به دنبال داشته باشد ، چون هرگونه انحراف از هدف گیری صحیح می تواند به جای تخریب تومور ، به تخریب بافتهای دیگر مغز بینجامد که اثرات جبران ناپذیر و دائمی را در پی خواهد داشت.عوارض جانبی؟

معدودی عوارض جانبی را می تواند در پی داشته باشد. مثل ؛ ریزش مو، حالت تهوع و سر درد.با اینکه چاقوی گاما تحولی در تکنولوژی است، اما هنوز از درمان پیشرفته و قطعی مشکلات مغزی و عصبی فاصله دارد.

چاقوی گاما روشی جدید برای درمان صرع و پارکینسون و سردرد است. چیزی که قبل از این روش امکان آن وجود نداشته است. این روش آینده ای روشن را برای درمان نوید می دهد.


منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

_________________
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت
وبلاگ علمی شخصی
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت
مدیر گروه آموزشی اهورا
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت
مدیر مسئول نشریه ادبی اهورا


آخرين ويرايش توسط navid در تاريخ چهارشنبه، 9 دي ماه ، 1388 21:22:32; دفعات ويرايش در مجموع : 1 مرتبه
 
رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
leila(يكشنبه، 24 خرداد ماه ، 1388 09:51:14),  
 
نويسنده پيغام

navid
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت

وضعيت: آفلاين
13 فروردين ماه ، 1387
تعداد ارسالها: 280
امتياز: 29195
تشکر کرده: 54
تشکر شده 46 بار در 41 پست

محل سكونت: تهران

ارسالارسال شده در: پنجشنبه، 26 ارديبهشت ماه ، 1387 20:04:42    موضوع مطلب: IMRT پاسخ همراه با اعلان

IMRT

IMRT چیست و به چه دردی می خورد؟

این روش که از سال 1960 میلادی اختراع شده بود تا دهۀ 90 میلادی چندان مورد استفاده قرار نگرفت. IMRT یک روش پیشرفته و پر دقتِ پرتو درمانی است که از کنترلگرهای کامپیوتری اشعه X در آن استفاده می شود تا تومورهای بدخیم یا نقاطی مشخص از تومور با دوزی دقیق و حساب شده مورد تابش قرار گیرند. دوز تابشی از سه بعد فضا بصورت منسجم در آمده تا اینکه بوسیله تلفیق یا کنترل شدت، این پرتو ها کانونی شوند تا بیشترین دوز تابشی به تومور و کمترین مقدار آن به بافتهای معمولی اطراف تومور تابانده شود. درمان دقیق با استفاده از عکسبرداری مقطعی(Tomography) که بوسیلۀ عکس های CT بدست آمده صورت می گیرد. بعد با کامپیوتر بررسی شده تا مقدار مناسب دوز تابشی محاسبه شود که بهترین و بیشترین اثر را بر روی تومور داشته باشد. معمولا ترکیبی از میدانهای متعددی که بشدت تلفیق شده اند و از منابع پرتوی مختلفی منتشر می شوند و دارای دوز مناسبی هستند به تومور تابانده می شوند.

بدلیل اینکه نسبت دوز دریافتی توسط بافت معمولی به دوز دریافتی تومور، در IMRT به حداقل مقدار خود رسیده ، بیشترین اثر دوز تابشی می تواند به تومور برسد که در مقایسه با پرتو درمانی های مرسوم کمترین عوارض جانبی را خواهد داشت. همچنین IMRT قابلیت کاهش مسمومیت ناشی از درمان را تا وقتی که دوز تابشی بالا نرفته را داراست. هم اکنون IMRT در درمان سرطانهای زیر موفق است:

سرطان پروستات ، سر و گردن ، سینه ، ریه ، تیروید ، کبد ، مغز ، غدد لنفاوی ، بیماری زنان و بافت های پیوندی. IMRT همچنین برای درمان سرطان های کودکان مفید است.

پرتو درمانی مبتنی بر IMRT ، رشد و تقسیم سلول های سرطانی را متوقف می کند، بنابراین رشد تومور کند می شود. در بسیاری موارد ، پرتودرمانی باید توانایی کشتن سلولهای سرطانی را داشته باشد تا تومور سرطانی را کوچک کند و یا از بین ببرد.چه کسانی در این روش کار می کنند؟

یک گروه متخصص و ویژه متشکل از متخصص سرطان، متخصص دوزیمتری، فیزیکدان پرتو پزشک و یک رادیو تراپیست و همچنین پرستار پرتو درمانی ، تابش دهی به بیمار را از آغاز تا انتها انجام می دهند.

متخصص سرطان رهبری گروه را بر عهده دارد و دوره های ویژه ای را همراه با پرتو پزشک دنبال می کند. پرتو پزشک نیز شتاب دهندۀ خطی را به شکل دقیق راه اندازی کرده و مقدار دوز تابشی را به طور دقیق محاسبه می کند. یک متخصص دوزیمتری که زیر نظر پرتو پزشک قرار دارد ، مقدار و شدت مورد نیاز پرتو را برای رسیدن به دوز تجویز شده توسط متخصص سرطان ، بررسی می کند. یک رادیوتراپیست حرفه ای نیز موقعیت قرار گرفتن مریض را روی تخت دستگاه، مشخص می کند و پرستار پرتو درمانی نیز در مورد نحوه درمان و عوارض احتمالی آن با مریض صحبت می کند.در این روش چه تجهیزاتی استفاده می شود؟

یک شتابدهندۀ خطی پزشکی، فوتونها و یا اشعهX مورد استفاده در IMRT را تولید می کند. این دستگاه به اندازه یک اتاق کوچک است. مریض روی تخت دستگاه دراز می کشد و دستگاه شتاب دهندۀ خطی، پرتو ها را از جهات مختلف به تومور می تاباند. شدت هر کدام از پرتو ها در جهت های مختلف ، بسته به نوع طرح درمانی می تواند متفاوت باشد.چه کسی با این تجهیزات کار می کند؟

رادیوتراپیست در یک اتاق مجاور که در برابر پرتو ها حفاظت شده است این کار را انجام می دهد. رادیو تراپیست می تواند در سرتاسر این پروسه با مریض ارتباط داشته باشد. همچنین او می تواند مریض را از طریق پنجره ای با شیشه های قطور (همراه با مولکولهای سرب) و یا از طریق مونیتور مشاهده کند.آیا تمهیدات خاصی برای این روش مورد نیاز است؟

قبل از انجام این روش سلامت فیزیکی بدن و سوابق پزشکی بیمار باید مورد بررسی قرار گیرد. بعد جلسۀ شبیه سازی در مان که شامل CT scans می شود از طرف متخصص سرطان انجام می گیرد که در آن شکل سه بعدی تومور و بافتهای اطراف آن بدست می آید. متخصص دوزیمتری و فیزیکدان پرتو پزشک از این اطلاعات استفاده کرده تا پرتوی مناسب را از IMRT استخراج کنند. روشهای اضافی عکس برداری می تواند شامل PET و MRI شود که ممکن است برای IMRT مورد نیاز باشد. این عکس برداری های تشخیصی به متخصص سرطان کمک می کند تا مکان دقیق تومور را شناسایی کند. معمولا جلسات IMRT در حدود یک هفته بعد از شبیه سازی شروع می شود. در برخی موارد جلسه تدارک درمان ضروری است تا یک دستگاه ویژه قالب ریزی شود تا مریض به راحتی و با دقت مورد درمان قرار گیرد. قبل از درمان ، ممکن است پوست مریض علامت گذاری یا خالکوبی شود تا هدفگیری درمان دقیق تر شود.این روش چگونه انجام می شود؟

IMRT یک درمان تهاجمی است که نیاز به جلسات متعدد و مجزای درمانی دارد. عوامل متعددی در تعیین تعداد جلسات IMRT نقش ایفا می کنند. متخصص سرطان نوع و مکان و اندازۀ تومور بدخیم را بررسی می کند. معمولا مریض ها برای پنج جلسه در هفته و به مدت شش هفته ، برای درمان IMRT نوبت دهی می شوند.

در آغاز جلسه ، مریض توسط رادیوتراپیست روی تخت خوابانده می شود و روی بدن او علامت گذاری می شود. ممکن است مریض در حین درمان تغیر مکان داده شود. طول هر جلسه درمان نیز حدود 15 تا 30 دقیقه است.این روش چه مزایایی دارد؟

IMRT کنترل موضعی را بهبود می دهد و در همان حال نیز پرتو دهی جانبی را روی بافت های دیگر کاهش می دهد. IMRT همچنین برای برخی انواع سرطان سینه مفید است مخصوصا سرطان سینه چپ که روشهای دیگر عوارض جانبی ای را به قلب متحمل می کنند. مطالعات قبلی نشان می دهد که پرتو دهی قلب می تواند اثراتی را از 10 تا 50 سال بر روی بیمار باقی بگذارد. IMRT اثرات پرتو دهی نا خواسته روی قلب را کاهش می دهد. مطالعات برروی این مطلب هنوز ادامه دارد.در هنگام درمان ، انسان چه چیزی را احساس می کند؟

IMRT بدون درد است. انسان چیز غیر عادی ای را احساس نمی کند. بهر حال در صورت ناراحت کننده بودن ، دستگاه را می توان متوقف کرد. در هنگام انجامIMRT مریض ممکن است اثرات جانبی درمان را تجربه کند. حقیقت انکار ناپذیر اثرات جانبی، به ساختار بافت های معمولی مورد تابش قرار گرفته باز می گردد. متخصص سرطان حتما باید در مورد اثرات جانبی این شیوه درمان، با مریض صحبت کند.منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

_________________
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت
وبلاگ علمی شخصی
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت
مدیر گروه آموزشی اهورا
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت
مدیر مسئول نشریه ادبی اهورا
 
رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
 
نويسنده پيغام

navid
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت

وضعيت: آفلاين
13 فروردين ماه ، 1387
تعداد ارسالها: 280
امتياز: 29195
تشکر کرده: 54
تشکر شده 46 بار در 41 پست

محل سكونت: تهران

ارسالارسال شده در: پنجشنبه، 26 ارديبهشت ماه ، 1387 20:09:34    موضوع مطلب: LINAC پاسخ همراه با اعلان

لیناک (شتاب دهنده خطی)

کاربرد این تجهیزات چیست؟

یک شتابدهندۀ خطی (LINAC) وسیله ای است که برای پرتو درمانی بیرونی(external beam radiation treatments) برای بیماران سرطانی ، بصورت گسترده به کار می رود. شتابدهنده خطی همچنین در پرتو درمانی های مغز نیز کاربرد دارد. شتابدهنده خطی همچنین می تواند در درمان نقاط خارج مغز هم به کار رود. شتابدهندۀ خطی دوزی یکنواخت از اشعه X را به نقاط توموری بیمار می رساند. این اشعه های X می توانند به تومور سرطانی آسیب بزنند و در نهایت به رفع آن بپردازند.

شتابدهندۀ خطی همچنین در روش IMRT برای درمان سرطان کاربرد دارد.چگونه عمل می کند؟

شتابدهندۀ خطی از تکنولوژی میکروویو استفاده می کند (شبیه چیزی که برای رادار استفاده می شود) برای شتاب دادن به الکترون ها، در قسمتی که "موجبر" نامیده می شود. بعد، این الکترون ها به یک هدف که فلزی سنگین است برخورد می کنند. در اثر این برخورد اشعه های پر انرژی X از این هدف فلزی منتشر می شود. بخشی از این اشعه X ، جمع و منسجم شده تا به تومور بیمار تابانده شود. این پرتو ها از قسمتی از شتابدهنده خارج می شوند که گانتری (gantry) نامیده می شود که طوری طراحی شده می تواند دور بیمار بچرخد کند. مریض روی تخت دراز می کشد و اشعه، در نتیجه چرخش گانتری و حرکت تخت، می تواند از هر زاویه ای به تومور بیمار تابانده شود.کنترل این دستگاه به عهدۀ چه کسی است؟

متخصص سرطان میزان و دوز را برای درمان مشخص می کند. فیزیکدان پرتو پزشک و یک متخصص دوزیمتری چگونگی نایل شدن یه مقدار تجویز شده توسط متخصص سرطان را محاسبه می کنند و زمانی را که بیمار باید تحت پرتو دهی باشد مشخص می کنند. رادیوتراپیست نیز دستگاه را کاربری می کند.ایمنی و سلامت چقدر است؟

سلامت بیماران بسیار مهم است. در زمان درمان رادیو تراپیست ، پیوسته مریض را از طریق یک تلویزیون مدار بسته مشاهده می کند. همچنین میکروفون نیز وجود دارد تا بتواند موارد لازم را در زمان درمان به مریض بگوید. بوسیله همین اشعه های X مرتبا موقعیت بدن بیمار تصویر برداری می شود که مبادا تغییری در مکان بیمار رخ دهد.

اتاق شتابدهندۀ خطی بوسیله سرب و دیوارهای بتونی حفاظت می شود که اشعهX از آنها عبور نکند. رادیوتراپیست باید دستگاه را خارج از اتاق شتابدهنده روشن کند. چون شتابدهنده تنها وقتی که روشن است اشعه تولید می کند در نتیجه در زمان عادی که دستگاه خاموش است خطری ندارد. درواقع، به زنان حامله نیز اجازۀ کار با دستگاه شتابدهنده داده می شود.

شتابدهنده های خطی پیشرفته مجهز به سیستم کنترل داخلی هستند که تا زمانی که شرایط تجویز شده کاملا مهیا نباشد به کار نمی افتند که خود همین باعث ایمنی بیشتر می شود.

کنترل کیفیت شتابدهندۀ خطی نیز بسیار مهم است. بسیاری از سیستم ها مقدار بیشتر از دوزی را که پزشک اعلام کرده ، منتشر نمی کنند. هر روز صبح قبل از آنکه مریضی مداوا شود ، رادیوتراپیست بوسیله قطعه ای که Tracker نامیده می شود مقدار تشعشع دستگاه را اندازه گیری می کند تا همیشه در حد مجاز باشد. بعلاوه مهندس هسته ای ، تست های هفتگی و ماهانۀ جزیی تری را بر روی دستگاه انجام می دهد.


منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

_________________
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت
وبلاگ علمی شخصی
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت
مدیر گروه آموزشی اهورا
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت
مدیر مسئول نشریه ادبی اهورا
 
رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
 
نويسنده پيغام

navid
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت

وضعيت: آفلاين
13 فروردين ماه ، 1387
تعداد ارسالها: 280
امتياز: 29195
تشکر کرده: 54
تشکر شده 46 بار در 41 پست

محل سكونت: تهران

ارسالارسال شده در: پنجشنبه، 26 ارديبهشت ماه ، 1387 20:11:59    موضوع مطلب: مقایسۀ GammaKnife و CyberKnife پاسخ همراه با اعلان

مقایسۀ GammaKnife و CyberKnife


به هر کدام از سایتهای سازندۀ این دو محصول که مراجعه کنید سعی به تبلیغ به نفع خود دارند و محصول خود را به تر جلوه می دهند، اما در کل می توان به مقایسه کلی زیر پرداخت. ولی در ابتدا توضیح مختصری در مورد CyberKnife :CyberKnife چیست؟

سایبرنایف نام ثبت شدۀ یکی از انواع پرتو درمانی های استرئوتاكسیک (یا جراحی غیر تهاجمی بوسیله تشعشع) است. که دستگاه آن دارای سه قسمت اصلی است:1- شتاب دهدنده خطی سبک پیشرفته 2- روبات برای دستیابی به زوایای مختلف بازو 3- دوربینهای متعدد اشعهX برای عکسبرداری و مجهز به نرم افزار های محاسباتی.

مدت زمان درمان بوسیله این روش بین 30 تا 90 دقیقه است.

این روش بسیار شبیه روش IMRT است با این تفاوت که در اینجا بوسیلۀ بازوی متحرک نقاط مختلف بدن هدفگیری می شود.مقایسه با چاقوی گاما (گاما نایف):

CyberKnife


Gamma Knife

تنها از یک منبع شتابدهنده خطی استفاده می شود.


از 201 منبع کبالت برای هدف گیری استفاده می شود

مجرای اشعه، متحرک است


مجرای اشعه، ثابت است

دقت آن حدود 1mm است


دقت آن حدود 0.3mm است

دوز تابشی به بافتهای خارج تومور 2 تا 6 برابر روش چاقوی گاماست


دوز تابشی به بافتهای خارج تومور کم است

برای تمام بدن می توان از این روش استفاده کرد


منحصرا برای مغز قابل استفاده است

بدلیل امکان تحرک سر و بدن امکان خطا وجود دارد


چون سر بوسیله کلاه چاقوی گاما ثابت و بی تحرک نگه داشته می شود امکان خطا کمتر است

برای مریض راحت تر است چون بدن او بسته نیست


ممکن است برای مریض خوشایند نباشد چون سر مریض بی تحرک نگه داشته می شود

یک یا چند بار درمان در دورۀ روزانه می تواند اعمال شود


در یک بار می توان به درمان نایل شد

هدف هر 10 ثانیه یک بار مورد اصابت قرار می گیرد


هدف در هر ثانیه 10 بار مورد تابش قرار می گیرد
منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

_________________
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت
وبلاگ علمی شخصی
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت
مدیر گروه آموزشی اهورا
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت
مدیر مسئول نشریه ادبی اهورا
 
رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
 
نويسنده پيغام

amir_1985us
مدیر
مدیر

وضعيت: آفلاين
23 ارديبهشت ماه ، 1387
تعداد ارسالها: 22
امتياز: 5070
تشکر کرده: 0
تشکر شده 6 بار در 4 پست


ارسالارسال شده در: يكشنبه، 30 فروردين ماه ، 1388 23:48:44    موضوع مطلب: Re: LINAC پاسخ همراه با اعلان

البته لیناک درست نیست
LINAC

_________________
AMIR HAKIMI
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت
 
رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب شناسه Yahoo
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   www.medrad.ir صفحه اول انجمن -> مهندسی پرتو پزشکی

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


  

Powered by phpBB & Farsi Project By PHPNuke.ir