تدریس ویژه کنکور

مطالب قدیمی

آزمایش بزرگما در دنیایی بس حیرت انگیز و گیج کننده زندگی می کنیم. در وا قع در میان دنیایی از مجهولات سر گردانیم. هیچ کس نمی داند سر چشمه و سرشت گیتی چیست؟ این جهان از کجا آمده و به کجا می رود؟ اما قدر مسلم یک چیز را می دانیم و آن اینکه گیتی به شدت در حال گسترش است. اندازه گیریها نشان می دهند که کهکشان ها دارند از هم فاصله می گیرند. جهان درست مثل بادکنکی در حال بزرگ شدن و باد کردن است و در هر هزار میلیون سال بین ۵ تا ۱۰ درصد گسترش می یابد.
...این کشف یکی از انقلابهای بزرگ فکری قرن بیستم بود و ما این را مدیون "ادوین هابل" هستیم. هر چند سالها پیش از او "الکساندر فریدمان" دقیقا کشفیات او را پیش بینی کرده بود. اگر چنین باشد که هست، پس باید در گذشته های بسیار دور ( بین ۱۰ تا ۲۰ هزار میلیون سال پیش) فاصله کهکشانها صفر بوده باشد و این نقطه جایی است که در آن، زمان آغاز شده است از یک "انفجار بزرگ داغ". اگر در خود انفجار بزرگ اندازه جهان صفر انگاشته شود، باید درجه حرارت آن بی نهایت زیاد بوده باشد. اما جهان چون به گسترش آغاز می کند، درجه حرارت آن کم و کمتر می شود. یک ثانیه پس از این انفجار دما باید به حدود ده هزار میلیون درجه سانتیگراد سقوط کرده باشد ( ۱۰۰۰ برابر دمای مرکز خورشید). درآن هنگام جهان را فوتون ها، الکترونها، نوترینو ها و پاد ذره هایشان پر کرده اند. (لابد می دانید که هر ذره یک پاد ذره دارد و از پاد ذره ها، پاد جهان ها و پاد مردمانی می توانند وجود داشته باشند. اما یادتان نرود اگر روزی پاد خود را ملاقات کردید، حتما با او دست ندهید که هر دو در جا محو و نابود خواهید شد!)

کمی زمان جلوتر که میرود، پروتونها و نوترونها هم خلق می شوند و یکصد ثانیه پس از انفجار بزرگ، در حالیکه درجه حرارت به ۱۰۰۰ میلیون درجه رسیده است، اولین "اتم" به دنیا می آید. همینطور این داستان، با بزرگ شدن ابعاد، سرد شدن بیشتر وخلق موجودات جدید ادامه می یابد. گویی خدا یا طبیعت ،هر آن، در کار آفرینشی نو است. کل یوم هو فی الشان.

ادامه را در سایت دکتر فاتح بخوانید (کلیک کنید)کلمات کليدي :
ارسال شده در مورخه : جمعه، 29 شهريور ماه ، 1387 توسط Navid  چاپ مطلب

مرتبط با موضوع :

 پِ هِ دِ !  [سه شنبه، 10 بهمن ماه ، 1391]
 لیست ایمپکت فاکتور (Impact Factor) مجلات عملی  [جمعه، 7 آبان ماه ، 1389]
 تصویر برداری پزشکی هسته ای از قلب چیست؟  [سه شنبه، 2 شهريور ماه ، 1389]
 سونوگرافی شکمی  [دوشنبه، 3 اسفند ماه ، 1388]
 نمی دانم  [شنبه، 5 بهمن ماه ، 1387]
 لیست دروس مهندسی راکتور  [چهارشنبه، 27 شهريور ماه ، 1387]
 لیست دروس مهندسی پرتوپزشکی  [سه شنبه، 26 شهريور ماه ، 1387]
 اصول Boron Neutron Capture Therapy (بخش اول)  [چهارشنبه، 26 تير ماه ، 1387]
 نحوه بالا بردن رتبه گوگل سایت  [چهارشنبه، 19 تير ماه ، 1387]

نام شما: [ کاربر جدید ]

عنوان:
 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**

کد امنيتي : xup55ron
تايپ کد امنيتي : [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 2
تعداد آراء: 1


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

اشتراک گذاري مطلب
موضوعات مرتبط

خبر